Zaznacz stronę

Własny dom z dala od zgiełku miasta to marzenie wielu osób. Jednak często związane jest to z faktem, że cicha okolica nie posiada możliwości przyłączenia budynku do istniejącej sieci kanalizacyjnej. Wtedy właściciel staje przed odpowiedzią na pytanie, jakie szambo do domu jednorodzinnego wybrać, aby jego eksploatacja była tania, a sam zbiornik spełniał wszystkie wymogi prawa i był wydajny.

Najpierw wybierzmy odpowiedni materiał – szambo przydomowe może być wykonane z plastiku lub wysokiej jakości betonu. Zdecydowanie polecamy zastosowanie tego drugiego rozwiązania. Beton ma doskonałe parametry odpornościowe, jest szczelny i długowieczny. Natomiast plastik może się odkształcać, a nawet zniszczyć pod naporem ciężaru ziemi.

Następną decyzją, jaką musimy podjąć jest wybór pomiędzy szambem jednokomorowym lub dwukomorowym. Zbiornik z więcej niż jedną komorą jest droższy w zamontowaniu, jednak w dłuższym okresie może przynieść realne oszczędności. Dwie komory gromadzą ścieki o różnej konsystencji i wpływają na przyspieszenie rozkładu stałych zanieczyszczeń. Skutkiem tego szambo opróżniamy znacznie rzadziej. W tym przypadku najlepiej rozważyć wszystkie argumenty za i przeciw, aby zastanowić się, czy takie rozwiązanie będzie miało sens, zwłaszcza jeśli nasza posesja nie ma dużej powierzchni.

Trzeba także pomyśleć o odpowiedniej lokalizacji zbiornika. Wiele ograniczeń nakładają przepisy prawa, nakazujące umiejscowienie szamba w określonej minimalnej odległości od okien, drzwi, granicy działki czy studni, z której gospodarstwo domowe czerpie wodę do picia. Dobrym pomysłem może być wykonanie przewodu ze złączką do opróżniania, która zamontowana zostanie w ogrodzeniu. W ten sposób wóz asenizacyjny będzie mógł w szybki i łatwy sposób wypompować ścieki ze zbiornika.

Niezwykle istotną kwestią jest pojemność szamba w domu jednorodzinnym. To prawdopodobnie najważniejsza decyzja, jaką podejmiemy przy wyborze zbiornika na nieczystości. Wiele zależy tutaj od liczby osób mieszkających w budynku. Statystycznie przyjmuje się, że rodzina składająca się z 4 osób przez miesiąc produkuje nieczystości o pojemności od 8 do 10 m sześciennych. Ta wielkość oczywiście może ulec zmianie, jeśli w domu mieszkają małe dzieci lub znajdują się urządzenia wpływające na zwiększenie bądź zmniejszenie zużycia wody. Standardowo zamontowane szambo w domu należy opróżniać co dwa tygodnie, okres ten waha się przeważnie od 10 do 14 dni. Pod uwagę warto też wziąć możliwości działających w danej miejscowości firm zajmujących się odbieraniem nieczystości. W przypadku gdy wóz asenizacyjny będzie w stanie wybrać wszystkie ścieki za jednym razem, oszczędzimy na dodatkowych kursach. Najlepszym rozwiązaniem, jeżeli budujemy szambo na określony wymiar, jest zatem dopasowanie jego pojemności do wielkości zbiornika na szambiarce. Nie wolno zapomnieć, że poziom ścieków nigdy nie może dosięgnąć wylotu rury kanalizacyjnej. Jeśli tak się stanie, nieczystości zaczną cofać się w stronę budynku.

Oceń nasze usługi