W każdym gospodarstwie domowym powstają ścieki – nie da się tego uniknąć. Dlatego też prędzej czy później inwestorzy, właściciele posesji, mieszkańcy będą musieli zmierzyć się z problemem pozbywania się ich w optymalny sposób. Jeżeli nie możemy skorzystać z istniejącej sieci kanalizacyjnej, najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście budowa szamba. Aby jego eksploatacja była opłacalna oraz wygodna, należy przede wszystkim zastanowić się, jaką wielkość powinno mieć oraz ile komór będzie posiadać.
Po pierwsze, warto dowiedzieć się, czy działające w okolicy firmy, które zajmują się opróżnianiem zbiorników betonowych, wyceniają swoje usługi według ilości pobranych ścieków lub za pojedynczy kurs. Z reguły większość właścicieli wozów asenizacyjnych nalicza opłatę właśnie za jednorazowy przyjazd i wypompowanie zanieczyszczeń. Dobrze będzie więc sprawdzić, jakimi pojemnościami dysponują miejscowe przedsiębiorstwa – obecnie szambiarki są w stanie odebrać nawet 25 metrów sześciennych nieczystości. Z tego też względu warto pomyśleć o wielkości szamba dostosowanej do możliwości wozu, który będzie je odbierał z naszej posesji, aby podczas jednego kursu betonowy zbiornik w całości został opróżniony, a wóz napełnił swój w jak największym stopniu. Ewentualnie można ustalić wielkość szamba na zasadzie wielokrotności pojemności szambiarki, dzięki czemu nie będziemy płacić pełnej kwoty za częściowe wypełnienie samochodu.
Naturalnie, bardzo ważne jest także to, ile osób zamieszkuje gospodarstwo domowe. Stosując dane szacunkowe, można wyjść z założenia, że każdy mieszkaniec w okresie 24 godzin wytworzy ok. 150l nieczystości. Jest to wartość szacunkowa, którą należy zmienić, jeśli w domu znajduje się np. sauna, basen, jacuzzi czy zmywarka. Przy wyliczaniu warto też wziąć pod uwagę przyzwyczajenia domowników oraz obecność małych dzieci i zwierząt.
W przypadku gdy gospodarstwo domowe zamieszkują dwie rodziny albo jedna bardzo duża, można pomyśleć o zamontowaniu zbiornika dwu- lub wielokomorowego. Jest to jednak rozwiązanie niosące za sobą większe obciążenia finansowe. Należy także pamiętać, że standardowy zbiornik jednokomorowy musi być opróżniany regularnie, najlepiej co 10 do 14 dni – jakiekolwiek zalegające przez dłuższy czas nieczystości mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia.
Jeżeli po jakimś czasie zauważymy, że szambo, które wybraliśmy jest za małe na nasze potrzeby, w każdej chwili możemy je rozbudować i powiększyć. Gdy nie mamy pewności, jaka pojemność będzie optymalna, zawsze lepiej jest zamówić nieco większy zbiornik niż za mały. W tym drugim przypadku nieczystości mogą się z niego wydostać i skazić teren.
Podsumowując – jeśli uwzględnimy wszystkie wyżej wymienione czynniki i wykonamy proste obliczenia, z łatwością określimy, jakiej pojemności szambo będzie właściwe dla naszego gospodarstwa domowego. Warto tę decyzję podjąć po przeprowadzeniu gruntownej analizy, ponieważ jej konsekwencje odczujemy w codziennym życiu. Można także zwrócić się o pomoc do fachowców, którzy po uzyskaniu wszystkich informacji, zaproponują nam zbudowanie szamba o pojemności idealnie dostosowanej do potrzeb posesji.